Dopis od nemocné maminky

Vyjmuto ze zaslaného e-majlu dne 12.4.2015 od Lidušky
Naléhavá prosba, hledá se dárce kostní dřeně
Milé maminky, přeposílám Vám prosbu jedné maminky, které jde o život. Prosí o modlitbu a o pomoc. Děkuji za sdílení.
+ Marie
V příloze posílám ještě dopis té maminky. Uvádí v něm i podrobnosti ohledně dárcovství kostní dřeně. Ještě podotýkám, že dárce nesmí mít žádné problémy s krví, a půl roku po operaci taky nelze darovat. Subject: naléhavá prosba
Moji milí!
Obracím se na vás všechny s velkou prosbou o pomoc. V Polešovicích onemocněla akutní leukémií mladá maminka, maminka asi 5. letých dvojčátek. Ze své vrozené skromnosti a pokory se asi rok léčí ve vší tichosti - v podstatě nikdo jsme o její smrtelné nemoci nevěděli. Až nyní, kdy nastaly komplikace a nemoc má stále horší průběh se Barunka odvážila poprosit o pomoc s hledáním vhodného dárce kostní dřeně, který zatím v registru není, ani v zahraničí. Barunka je hluboce věřící a zároveň prosí o modlitbu. Vše zatím bere s nadhledem a velkou nadějí. Já a další její přátelé s manželem a rodinou se odvažujeme Vás prosit, abychom se jí snažili pomoci s hledáním vhodného dárce. Já sama jsem v registru od r. 2000, ale bohužel, vhodný dárce nejsem. Prosím zapište se buď Vy, nebo Vaši známí, přátelé, rodinní příslušníci do registru dárců kostní dřeně a prosím co nejdříve. Barunka má v nemocnici v UH domluveny 2 termíny, kdy by mohli potencionální dárci přijít, ale mohou přijít i jinam. Pokud se rozhodnete Vy, nebo oslovíte-li své známé a ti budou ochotni případné dárcovství podstoupit, prosím kontaktujte mne, 8.4.2015, nebo 9.4.2015 bych měla mít již veškeré informace a sdělím Vám podrobnosti, týkající se odběru. V dnešní době již lze vhodného dárce poznat i ze slin ( není to úplně 100%, ale je to již běžná metoda ). Mám domluveno v registru dárců v Plzni, že pokud by bylo odběrů 20 -30, tak by přijeli provést odběry sem. Moc prosím o pomoc, případně o tlumočení dál, protože jiná možnost již není a čas pracuje proti nám. VELMI VÁM DĚKUJI!!!!
Bronislava Otrusinová

Ahojte všichni,

Toňa mě přesvědčil, že Vám mám napsat. A víte, že fakt přesvědčil, protože jsem nikdy nebyla na to moc mluvit o soukromí. I když jsem onemocněla akutní leukémií, tak jsem o tom nemluvila, protože jsem měla pocit, že by to lidi, které mám ráda rozesmutnilo a přidalo by jim to starostí. A to bych nechtěla. Vždycky jsem se snažila nějakou alespoň malou věcí dělat lidem kolem radost - tím, že jsem vedla děti, ať už kdysi v Polešovicích nebo dílničky v Orlu ve Starém Městě, organizovala 100 let Orla na Modré nebo dětský karneval, psala články a potkávala se s lidmi. Ale teď jsem pochopila, že je správné o tom napsat i třeba proto, že to může pomoct dalším lidem, kteří mají akutní leukémii a čekají na dárce kostní dřeně. V České republice je v registru 70 tisíc dárců a přitom by bylo potřeba, aby jich bylo 900 tisíc, aby každý člověk našel svého vhodného dárce. Je to pouze 0,5 % obyvatel, přičemž třeba v Německu je to 5 %. Pro vstup do registru dárců jsou třeba 2 ml krve a vyplnění dotazníku. Jako vhodný je přitom 1 dárce ze 120. Samotná transplantace se provádí jednoduše odebráním krve. Není to jako dřív, kdy se odběr prováděl z pánevní kosti a bylo to bolestivé.

Málo lidí ale o tom informace má, proto bychom Vás chtěli poprosit, abyste nám pomohli najít vhodného dárce, ale také informace o registru dárců kostní dřeně co nejvíce rozšířit.

V Uherskohradišťské nemocnici probíhá zápis do registru dárců 14. 4. od 13.00 do 14.30 hodin a 28. 4. od 6.00 do 7.00 hodin nebo po telefonické domluvě na telefonním čísle 572 529 809. Do registru se lze zapsat ve věku od 18 do 35 let. Starší dárci musí vyšetření asi 1.500 zaplatit sami.

Moc Vám děkujeme za podporu, sdílení a taky mnohým z Vás za modlitby, protože ty opravdu pomáhají. Nepíšu to jen jako slova, vím to, protože jsem to zažila. Modlitba má velkou sílu a Pán Bůh dokáže zázraky.

Moc Vám všem děkujeme.