Shromáždění Pastýřů s konkrétním cílem


Andrea Tornielli

Přehnané očekávání panuje v médiích v souvislosti se zasedáním svolaným na letošní únor (21.-24.2.) papežem Františkem ohledně ochrany nezletilých a zranitelných dospělých, jako by šlo o událost, která je napůl koncil a napůl konkláve. Takové očekávání poněkud zatlačuje do pozadí církevní význam tohoto pastoračního setkání předsedů biskupských konferencí celého světa, kteří se budou spolu s Petrovým nástupcem zamýšlet nad zneužíváním.

Patří se zdůraznit univerzální rozměr tohoto setkání, typický pro katolickou církev. Zastoupení episkopátů celého světa svolaných, aby se poprvé společně vyrovnaly s touto bolestnou ranou, která byla a je zdrojem bolesti pro oběti a antisvědectvím evangeliu, posílí všeobecné povědomí o závažnosti této krize. Fenomén zneužívání nezletilých, tristní zkušenosti obětí, procedury uplatňované v případě udání deliktu a opatření zaručující bezpečné prostředí pro děti a mládež budou zkoumány nikoli pouze z evropského či amerického hlediska.

Cíl zasedání je velice konkrétní: umožnit, aby každý jeho účastník měl po návratu domů naprosto jasno v tom, co má (nebo nemá) činit s těmito případy, a jaké kroky je třeba učinit na ochranu obětí v úctě k pravdě i k lidem, kterých se týkají, aby nikdy žádný případ nemohl být tutlán či skrýván.

Je samozřejmě zapotřebí počkat na dialog mezi biskupy i na návrhy, jež budou vzneseny, na lepší vysvětlení nebo na specifikaci jednotlivých aspektů platné normativy v této věci. A to s vědomím, že nejde o „nultý rok“ boje proti zneužíváním, protože v posledních šestnácti letech byly již učiněny významné a konkrétní kroky. Rozhodnutím posledních (tří) papežů byly stanoveny a zpřísněny příslušné procedury, které v určitých případech dovolují „výjimečně“ rychlý zásah proti těm, kdo se poskvrnili takovým deliktem.

Normy, zákony, kánony a procedury stále více vybroušené a přesné nepostačují a nikdy nebudou stačit, pokud se nezmění mentalita a srdce těch, kdo jsou povoláni je aplikovat. Proto papež František nadále ukazuje cestu obrácení. Je tedy důležité, aby každý z účastníků zasedání slyšel svědectví obětí a vzal si příklad z přístupu Benedikta XVI. a jeho nástupce, kteří se v posledních deseti letech, v různých částech světa, setkali s oběťmi, vyslechli je a v pláči s nimi sdíleli jejich utrpení.

František v nedávné promluvě k římské kurii - poté co zdůraznil, že i jediný případ zneužití „je už sám o sobě monstruózní“ - předeslal, že únorové zasedání „se bude snažit napáchané chyby přeměnit na příležitost vykořenit“ metlu zneužívání „nejenom z těla církve, ale i společnosti“.

Přeložil Milan Glaser
(Převzato z Radio Vaticana)